,

World music sessions // Furious Funky Evening

31.08.17 @ 20.00

Jauns veidojums, kas dzimis sešdesmitajos soul, jazz, blues un Afrikāņu ritmu esence. Spēks un sajūtas, kuras nāk no pašiem dziļumiem, ritmi un harmonijas, kuri liek jums kustēties bez īpaša nodoma. Funky nevienu neatstāj vienaldzīgu un neaizskartu, tas dod ierosmi kustībai un darbībai. Ar funky tiek skaidrota tāda mūzika, kura ar lieluu spēku spēj izteikt visu, kas no tā nāk bez daudz un sarežģītām kompilācijām. No paša sākuma funky ir žanrs, kas aicina ienākt tīru emociju pasaulē.

Ar šo pasaules mūzikas sesiju es vēlētos godināt visus šī žanra pārstāvjus, veltot to pazudušajiem, bet arī klātesošajiem Johny Guitar Watson

Dimas Leon, dzimis Kanāriju salās, jau no agras jaunības ir iesācis savu muzikālo darbību kā ģitārists vairākās apvienībās. Visciešāk savu saikni izjūt ar pasaules mūziku. Šobrīd Dimas dzīvo Rīgā, taču kas zin, kur viņa cēļi aizvedīs tālāk.

https://dimasbencomotaoro.wixsite.com/portfolio

https://dimastaoro.bandcamp.com/

———-

World music sessions// Furious Funky Evening

Furious Funky Evening .A new fusion that was born there in the 60’s, a juice of soul, jazz, blues and African rhythms. Strength and feeling that give the hand from the inside, rhythms and harmonies that make you move even if it is not your intention, which is Funky a genre that gives the action to the feeling and does not leave anyone indifferent. Funky is the name they gave to that kind of music that without many musical complications gave the opportunity to express with force everything that was inside. From its beginnings the Funky is a genre that invites all to enter in its world of pure human emotion.

With this new session of music of the world I would like to do a small tribute to the great and not so great of this genre dedicating it to the missing but present Johny Guitar Watson.

Dimas Leon, Born in Canary island, Tenerife. El Realejos.From very young begins his musical race as a guitarist in several bands, always very linked to the music of the world thanks to festivals like Womad and to historical programs like Discopolis(Radio3). Music lover and lover of the nature and the ethnography of the towns. Currently residing in Riga since September 2016.

https://dimasbencomotaoro.wixsite.com/portfolio

https://dimastaoro.bandcamp.com/Event Details