,

Viesistabas koncerts // Nations of the Soul

08.02.17 @ 20.00

Nations of the Soul ir Norvēģu indie folk grupa no Bergenas, kuru izveidojuši divi brāļi Lucas Jeff un Mikaël Birger Roussel. Kopš 2013. gada vasaras viņi ir izkopuši savus talantus skatuves ēnas pusēs. Pēc savas akustiskās koncerttūres Norvēģijā, iesildot tādus maķsliniekus kā Hudson Taylor, un Morten Abel, kā arī spēlējot tādos festivālos kā: Slottsfjell un Bergenfest, Nations of the Soul ir gatavi paplašināt savus horizontus.

Viņu vēlme ir dalīt savu mūziku ar cilvēkiem no šīs brīnišķīgās zemes, veidā kā tam būtu jābūt, dejojot, svīstot un izliekot savas sirdis dzīvās auditorijas priekšā.


https://www.facebook.com/NationsoftheSoul/?fref=tsSpotify: https://open.spotify.com/artist/3QEWkt4IaSKCiQUdDSqqvY
WIMP: http://goo.gl/7aLNWn
Itunes: http://goo.gl/AHuRsQ

Video: vimeo: https://vimeo.com/110652370
soundcloud: https://soundcloud.com/nationsofthesoul/sets/nationsofthesoul
Youtube: https://www.youtube.com/user/NationsoftheSoul

Ieeja 1 EUR

Nations of the Soul is a Norwegian indie folk band with base in Bergen, composed of the two brothers Lucas Jeff and Mikaël Birger Roussel. They have, since the summer of 2013, honed their talents in the shadow of the stage. After doing two acoustic tours of Norway, opening for such bands as Hudson Taylor, and famous Norwegian artist Morten Abel, playing at festivals like Slottsfjell and Bergenfest, they are now ready to expand they horizon.

Their wish is to share their music with the people of this fine earth the way it’s meant to be shared, while dancing, sweating and pouring their heart out in front of a live audience.https://www.facebook.com/NationsoftheSoul/?fref=tsSpotify: https://open.spotify.com/artist/3QEWkt4IaSKCiQUdDSqqvY
WIMP: http://goo.gl/7aLNWn
Itunes: http://goo.gl/AHuRsQ
Video på vimeo: https://vimeo.com/110652370
soundcloud:https://soundcloud.com/nationsofthesoul/sets/nationsofthesoul
Youtube: https://www.youtube.com/user/NationsoftheSoul

Entrance 1 eurEvent Details