,

Sarunu vakars // Eiropas Brīvprātīgais darbs

22.11.16 @ 18.00

How much do you know about EVS?
(scroll down for Latvian)

Are you an individual who likes traveling, being active and meeting new people while doing various projects in multicultural environments? Are you ready to explore new things and overcome your challenges? If yes, EVS is perfect for you!

The European Voluntary Service is the European Commission’s project that allows young people (17–30 years) to become a volunteer in another country for a specified period of time, usually between 2–12 months, providing their service in a non-profit organisation.

You will get a chance to meet people from all around the world, get information about EVS first hand and learn about new opportunities, ask questions, discuss and simply have fun. We are gathering former and current EVS volunteers, project coordinators and mentors, as well as all of you who are thinking about joining the program in the future. We will go trough following:

— presentation of the core concept: What is EVS? Where to look for projects? How to apply?
— sharing experience and stories from the volunteers
— informal discussions, your questions and answers

Working language: English

Still unsure what to do next in your life?
Come and talk to us, we might help you figure it out 🙂

Ceram, ka daudzi no jums jau ir pamanījuši, ka pie mums ikdienā darbojas divas brīvprātīgās. Šī mums un viņām ir lieliska pieredze un tāpēc vēlamies ar šo Eiropas brīvprātīgā darba iespēju iepazīstināt pēc iespējas plašāku intersentu loku.

Cik daudz tu zini par EBD?
Vai tev patīk ceļot, iepazīt jaunus cilvēkus un iegūt pieredzi dažādos projektos, dažādās kultūrās? Vai tu esi gatavs atvērt prātu jaunām kultūrām, iepazīt jaunus apvāršņus un iemācīties tikt galā ar dažādām problēmām? Tad EBD ir tieši priekš tevis!

Eiropas Brīvprātīgais darbs ir iespēja jauniešiem vecumā no 17 līdz 30 gadiem doties uz ārvalstīm un veikt sabiedrībai noderīgu darbu 2 līdz 12 mēnešus kādā organizācijā, gūstot sev jaunas prasmes un pieredzi.

Šajā vakarā tev būs iespēja satikt brīvprātīgos, kas Latvijā ieradušies no visas Eiropas, dažādu organizāciju pārstāvjus, veidot kontaktus, dzirdēt pieredzes stāstus un saprast, kas ir jādara, lai pieteiktos.

Pasākums norisināsies angļu valodā.

Droši nāc, pievienojies un varbūt izmaini savu dzīvi!
Ieeja bezmaksasEvent Details