,

No Pleskavas līdz Rīgai – Latvijas dizaina vēsture un kā no tās izzuda Taisija Poluikēviča

12.03.21 @ 19.00

Ilianas Veinbergas lekcija

“No Pleskavas līdz Rīgai – Latvijas dizaina vēsture un kā no tās izzuda Taisija Poluikēviča”.

Rokas apgleznojuma porcelāna kafijas tase, ražota Padomju Latvijā pirms piecdesmit gadiem, ir bijusi ļoti daudz kas. Mammas jaunības dienu atmiņas, kad par arodskolā saņemto stipendiju viņa brauc uz kaimiņpilsētu, lai pirktu savu pirmo servīzi; kauna traips sekcijā, kuras saimnieks deviņdesmitajos gados ilgot ilgojas pēc eiro remonta; absolūts pārdošanas hits interneta izsolēs pēdējo pāris gadu laikā; un visbeidzot vēsturiska liecība, paviediens, kas aizved pie konkrētiem cilvēkiem un viņu likteņiem mūsu nesenajā mākslas un dizaina vēsturē.
Taisija Poluikēviča (1937-2002) bija viena no nozīmīgākajām Rīgas Porcelāna rūpnīcas māksliniecēm. 1973. gadā Rīgas Porcelāna rūpnīcā tika izveidots ražotnes muzejs un Taisija Poluikēviča kļuva par tās pirmo vadītāju. Tieši viņa ir rūpnīcas muzeja kolekcijas izveidotāja – kolekcijas, kura šobrīd veido Rīgas Porcelāna muzeja krājuma kodolu. Kā muzeja vadītāja viņa aktīvi sadarbojās ar Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, kas ir ļāvis saglabāt unikālus artefaktus un dokumentālas liecības. Tāpat Poluikēviča ir arī līdzautore pirmajai monogrāfijai latviešu valodā par Rīgas porcelāna un fajansa vēsturi (1984). Lai arī Taisijas Poluikēvičas ieguldījums Latvijas dizaina vēsturē ir vērā ņemams, viņas vārds ir faktiski nezināms un kā autore viņa tiek uzskatīta par marginālu.
Arī šogad LadyFest Riga ietvaros tiek rīkots īpašs vakars māksliniecēm. LadyFest Riga ļoti priecājas par mākslas vēsturnieces Ilianas Veinbergas detektīves darba spējām un aicina pievienoties 12. marta attālinātajai lekcijai par Taisiju Poluikēviču, viņas radīto dizainu, vietu rūpnieciskās mākslas ainā un to, kāpēc viņas vārdu dzirdam visdrīzāk pirmo reizi. Pēc lekcijas būs iespēja uzdot jautājumus!

Attēlā:
Taisija Poluikeviča uz žurnāla “Rabotņica” aizmugurējā vāka, 20 gs. 60. gadu otrā puse, PSRS.

Lekcija būs skatāma tiešraidē gan Ladyfest Riga, gan Kaņepes Kultūras centra Facebook lapās, kā arī Kaņepes Kultūras centra YouTube kanālā. Skatītāji varēs uzdot jautājumus rakstiski.Event Details