,

Bilingvālā izglītība Latvijas skolās? – ManaBalss diskutē

20.11.17 @ 19.00

Diskusijā piedalīsies:
Moderators – Juris Šteinbergs
Iveta Ratinīka – skolotāja un Rīgas Domes deputāte
Filips Lastovskis – Delfi žurnālists, politologs
Kārlis Martinsons – iniciatīvas autors (http://bit.ly/pretbilingvālo)
Irina Fjodorova – iniciatīvas pārstāve (http://bit.ly/parbilingvālo)

Šobrīd sabiedrībā notiek aktīvas diskusijas par vajadzību pēc bilingvālas izglītības sistēmas saglabāšanu Latvijā. Pēc valsts prezidenta R. Vējoņa izvirzītās iniciatīvas piešķirt Latvijas pilsonību visiem jaundzimušajiem bērniem, Nacionālā apvienība atkārtoti aktualizēja jautājumu par valsts finansētu izglītību tikai valsts valodā – latviešu. Tas mainītu līdzšinējo praksi ar mazākumtautību skolām, kur pamatskolās jāapgūst 40% mācību priekšmetu, vidusksolās – 60% no priekšmetiem valsts valodā. 2015./2016.mācību gadā valsts finansējumu saņēma 811 izglītības iestādes. No tām 104 bija mazākumtautību skolas (no tām 94 īsteno mācību programmu krievu valodā). 26% no kopējā skolēnu skaita šajā laika periodā mācījās mazākumtautību skolās.

Šobrīd iniciatīvu portālā ManaBalss.lv ir iesniegta iniciatīva “Par bilingvālās izglītības saglabāšanu” (http://bit.ly/parbilingvālo), kas divu nedēļu laikā sasniedza nepieciešamo parakstu skaitu (10 000) lai tiktu izskatīta Saeimā. Reizē ir arī iesniegta pretēja iniciatīva – “Par bilingvālās izglītības izskaušanu valsts un pašvaldību izglītības iestādēs” (http://bit.ly/pretbilingvālo), kas nepilnu divu nedēļu laikā ir sasniegusi 342 parakstus.

Tapēc otrā tēma ciklā “ManaBalss diskutē” būs par bilingvālo izglītību Latvijas valsts finansētās izglītības iestādēs. Kā šobrīdējā sistēma strādā, vai tā ir vajadzīga un kādi varētu būt risinājumi vai uzlabojumi šobrīdējai situācijai? Diskusijā aicināsim piedalīties iniciatīvu autorus un šīs jomas ekspertus. Diskusijas beigu daļā laidīsim mikrofonu publikā un uzklausīsim arī jūsu viedokļus un jautājumus diskusijas dalībniekiem.

Papildus avoti:
Nacionālā apvienība aicina pāriet uz mācību procesu tikai valsts valodā – http://apollo.tvnet.lv/zinas/nacionala-apvieniba-varetu-rosinat-pareju-uz-macibu-procesu-tikai-valsts-valoda/807121Event Details