Kopienas skapis

“Kopienas skapis” (angļu val. “Community fridge”) ir ledusskapis, kas atrodas publiskā vietā,  ir ikvienam viegli pieejams un ikviens tajā var ievietot vai izņemt ēdienu. Pirmo reizi “Kopienas skapis” tika izvietots 2012. gadā Vācijā un Spānijā, tad sekoja Lielbritānija

, Jaunzēlande un Indija. Pašlaik jau ir izveidojusies ķēde ar organizācijām un apvienībam, kas uz brīvprātības principa šādus “Kopienas skapjus” tīra, uztur, organizē to izvietošanu, saskaņošanu ar likumdošanu. Kaņepes Kultūras centra terasē esošais “Kopienas skapis” ir pirmais šāda veida publiskais ledusskapis Latvijā.

 

“Kopienas Skapis” ir simbols tam, ka pārtiku ir iespējams ne vien taupīt, bet arī nepieļaut, ka vēl lietojams ēdiens kļūst par atkritumiem. Tā pastāvēšana ir komunāla, ilgtspējīga un vērtīga. Mūsu motivācija izveidot šo nekomerciālo un privāto pārtikas “apmaiņas punktu” ir priekšlikums un reizē pārliecība, ka nepastāv pārtikas pārprodukcija, bet nevienlīdzība tā izlietojumā un pieejamībā. “Kopienas skapis” būs kā iniciatīva pret pārtikas izšķērdēšanu – tā vietā, lai izmestu ēdienu, kas šķiet nevajadzīgs, negaršīgs vai lieks, visi ir laipni aicināti to atstāt “Kopienas skapī”. 

“Kopienas skapi” atklāja 2019. gada 19. decembrī.

Sharing is caring! Rūpes par cilvēkiem, kuriem nepieciešama pārtika, rūpes par godīgu pārtikas patēriņu un rūpes par pārtikas uzturēšanu kā cilvēkiem pieejamu resursu. Šis ledusskapis ir atvērts ikvienam: paņemiet to, kas nepieciešams, un atstājiet to, kas šķiet lieks. 

“Kopienas skapja” lietošana ir vienkārša: atnes vai paņem ēdienu bez maksas. Tas būs viegli pieejams un darbosies Kaņepes Kultūras centra terasē. “Kopienas skapi” varēs lietot katru dienu no plkst. 12.00 līdz Kaņepes Kultūras slēgšanās laikam.

LIETOŠANAS NOTEIKUMI: 

 

Šeit pulcējas pārtikas glābēji, kurus vieno ne vien apņemšanās dalīties ar savu ēdienu, bet arī vēlme sasniegt ilgtspējīgus vides un patēriņa mērķus! Ikviens, kurš izmanto “Kopienas skapi”, atbalsta un veicina pārtikas pārdomātu lietošanu. “Kopienas skapja” pastāvēšana ir ilgtspējīga un vērtīga, tā izmantošana ir komunāla un nekomerciāla.

 

KAD ATDOT PĀRTIKU: 

Brīvdienas Spānijā sākas rīt, bet ledusskapis joprojām ir pilns? Vakardienas ballīte beidzās ar daudz pārpalikumiem? Piemājas dārziņš ir ražīgs, pašdarinātais ievārījums ir pārāk labs, lai to baudītu viens pats, vai arī nopirktā maize galu galā neatbilst jūsu gaumei? Kopumā vienkārši negribi izmest ēdienu, kas vēl joprojām ir lietojams un svaigs? 

KAD PAŅEMT PĀRTIKU: 

Jau ceļā uz mājām, bet aizmirsi vakariņām nopirkt sieru? Veikali jau ir slēgti, bet brokastu pankūkām pietrūkst piens? Kūka jau gandrīz gatava, bet tad saproti, ka pietrūkst tieši viena ola? Iespējams, ka “Kopienas Skapī” ir tieši tas, ko vēlies!

Lūdzu, pārliecinieties, vai ledusskapis pēc lietošanas ir aizvērts. Ikviens šeit ēdienu var paņemt vai ievietot.  “Kopienas” skapja lietošana ir bez maksas. 

 

Kopienas Skapis projekts tapa sadarbībā un draudzībā ar  Darbnīcu parks, Repair Cafe Riga.

Kopienas skapis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas Eiropas Solidaritātes korpusa, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.